atraki

atraki

طرحی نو در اندازیم...

19 دی 1396, 5:06 ق ظ

طرحی نو در اندازیم...

 فرهاد خوانساری-کارشناس حمل‌و‌نقل|

زلزله‌های اخیر که در کرمانشاه، کرمان و با درجات نازل‌تر در چند شهر کشور به‌وقوع پیوست، بدون هرگونه ملاحظه و جبهه‌گیری سیاسی، نخستین آزمون خشن طبیعت برای سنجش عیار الگوی انبوه‌سازی دهه‌ اخیر در کشور قلمداد می‌شود. با اینکه تاکنون از پراکندگی کشته‌های آن و نوع سرپناه و موقعیت مکانی درگذشتگان آمار مبسوط و مورد تأیید جمیع کارشناسان منتشر نشده است، تصاویر و فیلم‌های پرشماری که به مدد شبکه‌های اجتماعی در بین مردم به نمایش گذاشته شد، گواه بر ناکامی و ضعف مدیریت در مکان‌یابی و اجرا در شیوه‌ رایج در دهه‌ اخیر است.

اغلب مدیران کلان‌شهرها به این مهم پی‌برده‌اند که شیوه‌های سنتی تأمین مسکن و شهرسازی، یا سازگار با ارائه‌ خدمات جامع و توسعه‌ پایدار شهری نیست یا پاسخگوی نیازهای امروزین زندگی در کلان‌شهرها نیست. به‌خصوص اینکه با پیشرفت جوامع و توسعه‌ شهرها و به‌تبع آن افزایش جمعیت، ساکنان آن با مسائل و مشکلات بزرگی ازجمله افزایش فقر، دسترسی ناکافی به مسکن و خدمات شهری، زاغه‌نشینی و مسکن غیررسمی، سیستم حمل‌ونقل ناکافی و نارسایی امکانات اصلی شهری روبه‌رو می‌شوند.

مروری مختصر بر سیر تحولی کالاها و نیازهای ضروری انسان، بیانگر این موضوع است که تولید با روش‌های دستی و به طریق سنتی و انتقال دانش و فن از طریق استاد- شاگردی، پاسخگوی نیازهای روزمره‌ انسان امروزی نیست و بشر همواره ملزم به درانداختن طرحی نو در شیوه‌های مختلف زیستی، به‌ویژه مسکن است. تنها راهی که به نظر می‌رسد به‌عنوان یک بازوی توانمند قادر به حمایت و هدایت این مهم باشد، علم ارتباطات و رسانه است؛ زیرا ارتباطات و رسانه، تعامل سه ضلع «تولیدکننده»، «مصرف‌کننده» و «دولت» را تسهیل می‌کند و ایجاد ادبیات و نگرش مشترکی را در میان این سه ضلع باعث می‌شود. تنوع و تکثر همایش‌ها و نمایشگاه‌ها در حوزه‌ مسکن، شهرسازی و صنایع وابسته در تقویم نمایشگاهی پایتخت و اقصی نقاط کشور، از جنبه‌های مختلف قابل بررسی و نقد است. لیکن؛ این میزان از تنوع در برگزاری، نشان از اقبال بخش‌های مختلف خصوصی و برخی نهادهای عمومی از این صنعت دارد.


در این میان، برگزاری «پنجمین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری» و «چهارمین نمایشگاه تخصصی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران» که کاری مشترک از دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و شهرسازی استان تهران بود، به دلیل حضور تصمیم‌سازان، تصمیم‌گیران، انجمن‌های صنفی و کارشناسان خبره‌ حوزه‌ مسکن و شهرسازی، از اهمیت و وجاهت قابل ملاحظه‌ای برخوردار بود. حضور پررنگ و متنوع اصحاب رسانه در این گردهمایی و نمایشگاه جنبی آن، نشان از استقبال و حساسیت آنها به این حوزه دارد. 

مباحث چالشی برخی سخنرانان کلیدی همانند؛ آقای دکتر آخوندی و مهندس خرّم (وزیران فعلی و اسبق راه‌وشهرسازی)، دکتر عبده تبریزی، دکتر حناچی، دکتر ایزدی، مهندس مجیدی و...، در خصوص نظام حاکم بر ساخت‌وسازها، مراکز صدور مجوز و پروانه‌ها، سیستم‌های نظارتی، ورود انبوه غیرمتخصصان در حوزه‌ انبوه‌سازی، ویژگی ساخت‌وسازهای نسل چهارم و پنجم، ضرورت بازنگری جدی در این حوزه را گوشزد می‌کند.


به‌طور مشخص اظهارات آقای دکتر عباس آخوندی به‌عنوان عالی‌ترین مقام در حوزه شهرسازی جای تأمل داشت چراکه ایشان نه در ردای وزارت بلکه در کسوت یک «مهندس» انتقادات جدی به شیوه‌های سنتی موجود در حوزه ساخت‌وساز داشت؛ انتقاداتی که حتی برخی از آنها به دولت هم برگشته و به‌نوعی خودانتقادی بود. ورای استقبال از این سنت حسنه باید بر این مسئله پای فشرد که دستاوردهای مثبت این‌دست برنامه‌های صنفی و دانشگاهی تنها در صورتی مانا خواهد بود که از سوی مدیران و تصمیم‌گیران به‌عنوان راهبرد و نقشه ‌راه مورد استفاده قرار گرفته و عملیاتی شود.
تا باد چنین بادا...

پیروز حناچی معاون فنی و عمرانی شهردار تهران با تقدیر از برگزارکنندگان پنجمین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری گفت: دوره پنجم این کنفرانس نشان از اهتمام برگزارکنندگان برای روند نوسازی اصولی بافت های فرسوده دارد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت حفظ ساختمان‌های تاریخی در نوسازی بافت‌های فرسوده افزود: بسیاری از کشورها مانند انگلیس و المان به منظور نگه‌داشت آثار تاریخی و صنعتی خود اقدام به تغییر کاربری ساختمان‌ها کرده‌اند که بسیار مورد توجه دیگر کشورها قرار گرفته است.

حناچی با اشاره به دوران گذار شهرها از صنعت به سکونت افزود: قطعاً در نوسازی بافت‌های فرسوده به نگه‌داشت بافت‌های تاریخی اهتمام خواهد شد.

حسین عبده تبریزی یکی دیگر از کسانی بود که با قرار گرفتن پشت تریبون به ارائه طرح خود به منظور ساخت و نوسازی بافت های فرسوده پرداخت و گفت: در این طرح سعی می‌شود تا قیمت زمین در شهرها بیش از این افزایش پیدا نکند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که متاسفانه متولی خاصی به منظور ثابت نگه داشتن قیمت زمین در کشور وجود ندارد گفت: در حال حاضر کسی به در اختیار قرار دادن زمین برای توسعه فضای مورد نیاز توسعه مراکز فرهنگی اقدام نمی‌کند.

وی افزود: سیاست چگونگی به‌کارگیری زمین در کشور وجود ندارد.باید مکانی وجود داشته باشد تا یدون کاستن از مزایا و امکانات زمین آن را به آیندگان منتقل کند.

عبده تبریزی گفت: متاسفانه هیچ متولی‌ای به این منظور در کشور وجود ندارد اما باید دانست موضوع نگه‌داشت زمین و امکانات آن با آمایش سرزمینی ارتباط مستقیم دارد.

اگرچه این روزها این جمله زیاد به گوش می‌رسد که توسعه پایدار ارتباط مستقیمی با نگه‌داشت مناسب زمین دارد اما افدامی نیر در این‌باره صورت نمی‌گیرد.

پنجمین کنفرانس ملی پروژه‌های مهندسی عمران معماری و مدیریت شهری با حضور معاون مسکن وزیر راه و معاون شهرسازی شهرداری تهران در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

معاون امور مسکن وزیر راه و شهرسازی در پنجمین کنفرانس ملی پژوهش ها ی کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری از نیاز به بودجه 123 هزار میلیاردی برای نوساز تنها نیمی از بافت‌های فرسوده موجود در کشور خبر داد.

حامد مظاهریان با اشاره به اهتمام وزارت راه‌وشهرسازی به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده اظهار کرد: مهم‌ترین دغدغه در بخش مسکن وجود حجم بالایی از بافت فرسوده در کشور است.

وی با بیان این‌‌که در یک نگاه سریع و در مقیاسی کلان، بخش مسکن 12 درصد از سهم اشتفال را به خود اختصاص داده است: گفت: هزینه‌های بخش مسکن 30 درصد از سبد خانوار را به خور اختصاص داده و دولت به خوبی در دو دهه گذشته به اهمیت آن پی برده و افزایش سهم دولت در ساخت‌وسازها از صفر به سمت 0.5 تا 3 درصد نشان از توجه ویژه به این نیاز اساسی دولت دارد.

مظاهریان با اشاره به آمار ارائه شده در آخرین سرشماری منازل خالی در تهران، گفت: فقط در منطقه 1تهران 35 هزار واحد خالی وجود دارد و با وجود 24 میلیون خانوار 29 میلیون خانه وجود دارد .

به گفته وی، واقعیت این است که با وجود تمامی گلایه‌ها از کمبود مسکن در کشور، میزان خانوارها در کشور کاهش یافته است، کاهش 3.3 درصدی خانوار قطعاً بر تقاضای مسکن باید تاثیرگذار باشد، براساس آمار بین دو میلیون و پانصد تا 600 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که نشان از بی‌تعادلی در این بخش دارد.

معاون وزیر راه افزود: آمارها نشان از بی‌تعادلی در بازار مسکن دارد وجود 27میلیون خانه در برابر 24 هزار خانوار خود گواهی بر این ادعا است. با این آمار کشور ما از نُرم جهانی نیز پیشی گرفته است و بازار برای مصرف‌کننده مهیا شده است، 20 درصد افزایش تعداد مسکن نسبت به میزان تقاضا قطعاً موفقیت خوبی برای مسکن یک کشور است.

وی با تاکید بر این‌که نباید خانه‌های خالی را جزو آمار مسکن به شمار آورد گفت: به دلیل قفل شدن سرمایه‌ها در خانه‌های خالی و مشخص نبودن زمان فروش آنها، قطعاً این تعداد را نباید در آمار مسکن گنجاند.

پنجمین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری، و چهارمین نمایشگاه تخصصی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان تهران، در دومین روز مراسم خود، میزبان مقام عالی وزارت راه و شهرسازی،  جناب آقای دکتر آخوندی می‌باشد.
مقدمتان را گرامی می‌داریم.

برگزاری «پنجمین کنفرانس ملی پژوهش­های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری» و «چهارمین نمایشگاه تخصصی انبوه­سازان مسکن و ساختمان استان تهران»

گردهمایی روز سه شنبه مورخ 96/09/14در اتاق بازرگانی تهران....اعضای محترم انجمن جهت استحضار