طرحی نو در اندازیم...

طرحی نو در اندازیم...

 فرهاد خوانساری-کارشناس حمل‌و‌نقل|

زلزله‌های اخیر که در کرمانشاه، کرمان و با درجات نازل‌تر در چند شهر کشور به‌وقوع پیوست، بدون هرگونه ملاحظه و جبهه‌گیری سیاسی، نخستین آزمون خشن طبیعت برای سنجش عیار الگوی انبوه‌سازی دهه‌ اخیر در کشور قلمداد می‌شود. با اینکه تاکنون از پراکندگی کشته‌های آن و نوع سرپناه و موقعیت مکانی درگذشتگان آمار مبسوط و مورد تأیید جمیع کارشناسان منتشر نشده است، تصاویر و فیلم‌های پرشماری که به مدد شبکه‌های اجتماعی در بین مردم به نمایش گذاشته شد، گواه بر ناکامی و ضعف مدیریت در مکان‌یابی و اجرا در شیوه‌ رایج در دهه‌ اخیر است.

اغلب مدیران کلان‌شهرها به این مهم پی‌برده‌اند که شیوه‌های سنتی تأمین مسکن و شهرسازی، یا سازگار با ارائه‌ خدمات جامع و توسعه‌ پایدار شهری نیست یا پاسخگوی نیازهای امروزین زندگی در کلان‌شهرها نیست. به‌خصوص اینکه با پیشرفت جوامع و توسعه‌ شهرها و به‌تبع آن افزایش جمعیت، ساکنان آن با مسائل و مشکلات بزرگی ازجمله افزایش فقر، دسترسی ناکافی به مسکن و خدمات شهری، زاغه‌نشینی و مسکن غیررسمی، سیستم حمل‌ونقل ناکافی و نارسایی امکانات اصلی شهری روبه‌رو می‌شوند.

مروری مختصر بر سیر تحولی کالاها و نیازهای ضروری انسان، بیانگر این موضوع است که تولید با روش‌های دستی و به طریق سنتی و انتقال دانش و فن از طریق استاد- شاگردی، پاسخگوی نیازهای روزمره‌ انسان امروزی نیست و بشر همواره ملزم به درانداختن طرحی نو در شیوه‌های مختلف زیستی، به‌ویژه مسکن است. تنها راهی که به نظر می‌رسد به‌عنوان یک بازوی توانمند قادر به حمایت و هدایت این مهم باشد، علم ارتباطات و رسانه است؛ زیرا ارتباطات و رسانه، تعامل سه ضلع «تولیدکننده»، «مصرف‌کننده» و «دولت» را تسهیل می‌کند و ایجاد ادبیات و نگرش مشترکی را در میان این سه ضلع باعث می‌شود. تنوع و تکثر همایش‌ها و نمایشگاه‌ها در حوزه‌ مسکن، شهرسازی و صنایع وابسته در تقویم نمایشگاهی پایتخت و اقصی نقاط کشور، از جنبه‌های مختلف قابل بررسی و نقد است. لیکن؛ این میزان از تنوع در برگزاری، نشان از اقبال بخش‌های مختلف خصوصی و برخی نهادهای عمومی از این صنعت دارد.


در این میان، برگزاری «پنجمین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری» و «چهارمین نمایشگاه تخصصی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران» که کاری مشترک از دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و شهرسازی استان تهران بود، به دلیل حضور تصمیم‌سازان، تصمیم‌گیران، انجمن‌های صنفی و کارشناسان خبره‌ حوزه‌ مسکن و شهرسازی، از اهمیت و وجاهت قابل ملاحظه‌ای برخوردار بود. حضور پررنگ و متنوع اصحاب رسانه در این گردهمایی و نمایشگاه جنبی آن، نشان از استقبال و حساسیت آنها به این حوزه دارد. 

مباحث چالشی برخی سخنرانان کلیدی همانند؛ آقای دکتر آخوندی و مهندس خرّم (وزیران فعلی و اسبق راه‌وشهرسازی)، دکتر عبده تبریزی، دکتر حناچی، دکتر ایزدی، مهندس مجیدی و...، در خصوص نظام حاکم بر ساخت‌وسازها، مراکز صدور مجوز و پروانه‌ها، سیستم‌های نظارتی، ورود انبوه غیرمتخصصان در حوزه‌ انبوه‌سازی، ویژگی ساخت‌وسازهای نسل چهارم و پنجم، ضرورت بازنگری جدی در این حوزه را گوشزد می‌کند.


به‌طور مشخص اظهارات آقای دکتر عباس آخوندی به‌عنوان عالی‌ترین مقام در حوزه شهرسازی جای تأمل داشت چراکه ایشان نه در ردای وزارت بلکه در کسوت یک «مهندس» انتقادات جدی به شیوه‌های سنتی موجود در حوزه ساخت‌وساز داشت؛ انتقاداتی که حتی برخی از آنها به دولت هم برگشته و به‌نوعی خودانتقادی بود. ورای استقبال از این سنت حسنه باید بر این مسئله پای فشرد که دستاوردهای مثبت این‌دست برنامه‌های صنفی و دانشگاهی تنها در صورتی مانا خواهد بود که از سوی مدیران و تصمیم‌گیران به‌عنوان راهبرد و نقشه ‌راه مورد استفاده قرار گرفته و عملیاتی شود.
تا باد چنین بادا...

commission